Jak prawidłowo rozplanować instalację wodno-kanalizacyjną?

Instalacja wodno-kanalizacyjna musi być odpowiednio zaplanowana. Dobrze przemyślany rozkład instalacji uchroni cię przed kosztownymi i pracochłonnymi zmianami na etapie wykończenia. Wszelkie błędy w tym zakresie mogą być przyczyną uciążliwych niedoróbek i ewentualnych awarii. Jak zaplanować niezbędne prace oraz jakich zasad przestrzegać, aby nowa instalacja nie przysparzała problemów w przyszłości?

Odpowiedni plan systemu wodno-kanalizacyjnego potrzebny jest nie tylko w przypadku projektowania nowego domu. Dotyczy to również modernizacji przestarzałej instalacji.

Z jakich powodów najczęściej decydujemy się na remont instalacji wodno-kanalizacyjnej?

Remont instalacji jest wskazany w przypadku, kiedy nie funkcjonuje ona prawidłowo. Częstym problemem są przecieki, trudności z ciśnieniem wody lub ze spływem ścieków. Inne argumenty to chęć poprawy jakości wody i komfortu użytkowania. Powodem może być również przebudowa łazienki, połączona ze zmianą lokalizacji czy też montaż nowych urządzeń sanitarnych. Zakres prac może tylko odtwarzać starą instalację, jednak w wielu przypadkach jest ona modernizowana i rozbudowywana, w celu dostosowania jej do obecnych standardów.

Od czego zacząć wymianę instalacji wodno-kanalizacyjnej?

Jeśli jesteśmy na etapie projektowania domu bądź podjęliśmy decyzję o przeprowadzeniu kompleksowej wymiany instalacji wodno-kanalizacyjnej musimy zacząć od jej odpowiedniego zaplanowania. Nikt z nas nie chce, aby na etapie wykończenia pojawiła się konieczność wprowadzania zmian i modernizacji. Ewentualne błędy na tym etapie mogą być przyczyną kłopotliwych niedoróbek i kosztownych przeróbek w przyszłości.

Jak prawidłowo rozplanować instalację wodno-kanalizacyjną?

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac przy instalacji wodno-kanalizacyjnej w pierwszej kolejności należy zastanowić się nad nową lokalizacją urządzeń sanitarnych (umywalki, wanny, sedesy czy zlewozmywaki). Trzeba także przewidzieć miejsce wyprowadzenia dla wody i odprowadzenia ścieków z pralki, zmywarki. Późniejsze przeróbki co prawda będą możliwe, ale wiążą się z dodatkową pracą i kosztami. Przed rozpoczęciem prac warto wybrać typ montowanych urządzeń sanitarnych, co ułatwi wstępne rozplanowanie przyłączeń. W przypadku modernizacji starej instalacji punktem odniesienia jest zazwyczaj pion kanalizacyjny, ponieważ zmiana jego położenia jest trudniejsza, a czasem niemożliwa. Oprócz standardowego wyposażenia warto rozważyć instalację bądź zagospodarować miejsce na przyszły montaż urządzeń uzdatniających w postaci filtru, zmiękczacza czy odżelaziacza. To nie tylko polepszenie jakości wody pitnej, ale także zwiększenie trwałości i niezawodności armatury czy sprzętów AGD. Nawet jeśli jakość wody nie budzi zastrzeżeń w danym momencie, to odkamienianie czy odżelazianie może okazać się konieczne po kilku-kilkunastu latach.

Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę, tworząc plan systemu wodno-kanalizacyjnego?

Równie istotne jest przemyślane rozplanowanie przebiegu rur. Odpowiednie ułożenie rur to także ułatwienie pracy w przypadku ewentualnych awarii w przyszłości. Kolejną ważną kwestią jest prawidłowe zabezpieczenie instalacji wodnej przed przemarzaniem czy nagrzewaniem. Tworząc plan systemu wodno-kanalizacyjnego trzeba też podjąć decyzję dotyczącą prawidłowego doboru elementów instalacji. Często popełnianym błędem jest na przykład wykonanie instalacji wodociągowej z rur miedzianych w rejonach, gdzie woda jest z natury miękka. W takiej sytuacji właściwym rozwiązaniem jest wybór rur z tworzyw sztucznych, ponieważ kwaśny odczyn wody powoduje korozję przewodów z miedzi.

Najlepszym sposobem, aby Twoja instalacja wodno-kanalizacyjna została prawidłowo zaprojektowana, jest skorzystanie ze wsparcia fachowców. Decydując się na doradztwo profesjonalnej firmy, zyskasz rzetelne opracowanie szczegółowego projektu, a następnie solidną realizację.