Koparki to jedne z najważniejszych maszyn wykorzystywanych w budownictwie. Są przydatne do sprawnego przebiegu większości prac naziemnych. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów koparek. Każda ma inne parametry oraz możliwości zastosowania. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć na temat tego typu pojazdu.
Czym jest koparka i w jakich pracach pomaga?
Koparka to w głównej mierze maszyna przeznaczona do wykonywania robót ziemnych. Jest jednym z najpopularniejszych i najczęściej wykorzystywanych sprzętów budowlanych. Dzięki niej możliwe jest oddzielanie urobku od gruntu i ładowanie go na maszyny transportowe, przenoszenie materiałów budowlanych czy realizacja drobniejszych prac drogowych. Wykopanie fundamentu, rowu pod instalację, rozbiórka starego budynku – wszystkie te prace będą łatwiejsze z użyciem koparki.
Budowa koparki
Producenci oferują szereg modeli koparek. Mogą różnić się kształtem, rozmiarem lub funkcjonalnością. W zależności od typu i zastosowania maszyny budowa każdej koparki jest inna. Każda z nich ma podwozie, czyli zespół nośny urządzenia oraz nadwozie. W nadwoziu znajduje kabina operatora, całe urządzenie sterujące oraz silnik odpowiedzialny za pracę maszyny.
Podział koperek
Istnieje wiele różnych rodzajów koparek. Umożliwia to dostosowanie odpowiedniego sprzętu do aktualnie wykonywanego zadania.
Ze względu na charakter wykonywanej pracy wyróżniamy:
- Koparki pracujące w cyklu ciągłym, czyli inaczej koparki wielonaczyniowe. Nazwa sprzętu ma bezpośredni związek z ich konstrukcją. Wykorzystuje się w nich wiele naczyń urabiających podłoże, których kolejne etapy pracy wykonywane są bez przerwy, jedno po drugim.
- Koparki pracujące w cyklu przerywanym, nazywane również koparkami jednonaczyniowymi. To grupa maszyn wybieranych najczęściej, przede wszystkim ze względu na szeroki zakres pracy. Jak sugeruje nazwa – wyposażone są w jedno naczynie urabiające. Cykl przerywany polega na tym, że pomiędzy poszczególnymi etapami pracy naczynia urabiającego grunt występują etapy pomocnicze.
W zależności od osprzętu roboczego rozróżniamy:
- Koparki przedsiębierne, które pracują na poziomie dna wykopu. Wykorzystywane są przy wykopach o dużych objętościach. Podczas pracy sprzęt ustawiany jest na wysokości korony wykopu lub na jego dnie. Koparka przedsiębierna pracuje na gruntach kategorii od I do IV. Najczęściej stosowane pojemności łyżek w tych maszynach to: 0,25 m ³, 0,5 m³, 0,6 m ³,
1,2 m ³. - Koparki podsiębierne, które pracują na górnej krawędzi wykopu. Używane są w miejscach, gdzie wprowadzenie koparki na dno wykopu nie jest możliwe lub powierzchnia działki jest niewielka.
- Koparki chwytakowe – wykorzystywane są do wydobywania gruntu z terenów mocno nawodnionych oraz do wykopu studzienek. Wyposażone są w zawieszony na linach, samoczynnie otwierający się i zamykający chwytak, zagłębiający się w grunt pod własnym ciężarem. Zasięg chwytaka to nawet 20 m, a pojemność ma prawie 1 m ³.
- Koparki zbierakowe, które mogą być używane przy wszystkich rodzajach wykopów na dużych i małych przestrzeniach. Wykop wykonuje zbierak wleczony na linie odspajający grunt pod działaniem własnego ciężaru i naciągu liny. Pojemność zbieraka może wynosić do 2 m ³, a zasięg ramienia koparki do 20 m.
- Minikoparki – wykorzystywane są znacznie częściej od dużych i ciężkich maszyn budowlanych. Przydają się najlepiej do prac w trudno dostępnych miejscach.
Podział koparek ze względu na rodzaj podwozia:
- koparki gąsienicowe – najczęściej wybierane przez firmy budowlane
- koparki kołowe
- koparki kroczące
- koparki umieszczone na innym środku transportu
- koparki umieszczone na dwukołowej przyczepie, bez własnego napędu jazdy
Napęd oraz sposób sterowania
Źródłem napędu koparek może być:
- silnik spalinowy
- silnik elektryczny
- napęd spalinowo-elektryczny
Można wyróżnić kilka rodzajów sterowania koparek:
- mechaniczny
- hydrauliczny
- pneumatyczny
- elektryczny
Możliwości koparek
Koparki to grupa maszyn wykorzystywanych w budownictwie na szeroką skalę. Praktycznie każda firma specjalizująca się w pracach ziemnych korzysta z koparek. Duży wybór modeli umożliwia dostosowanie odpowiedniego sprzętu do aktualnie prowadzonych robót. Przed wyborem konkretnego rodzaju koparki warto przeanalizować, jakie są możliwości urządzenia. Koparki to bardzo uniwersalny sprzęt. Wykorzystuje się je przede wszystkim do usuwania gleby przy realizacji różnego rodzaju projektów: od budowy dróg po wznoszenie nowych obiektów. Przy ich użyciu wykonuje się prace takie jak kopanie rowów, otworów, fundamentów, ładowanie materiałów, wydobycie złoży, wyburzenia. Mogą być używane do łamania podłoża, wiercenia czy przeciągania skał oraz podnoszenia rozrzuconych zanieczyszczeń z miejsca wykopu. Główną zaletą koparek jest przyśpieszenie wszelkich czynności, poprawa wydajności i produktywności robót oraz zmniejszenie kosztów operacyjnych.
Kupować czy wynajmować sprzęt budowlany? To zależy. Od czego? Przede wszystkim potrzeb firmy. W przedsiębiorstwach wykorzystujących koparki w mniejszym zakresie lub na prywatne budowy najprostszym rozwiązaniem jest wynajem. Wielkie Rzeczy oferuje wynajem koparek waz z operatorem. Gwarantujemy bezpieczeństwo oraz najlepszy stan techniczny naszych maszyn.